Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park

Šių metų pradžioje Tytuvėnų miestelyje kilo nemenkas sujudimas, mat iškilo grėsmė senajam miestelio muziejui. Džiugiai pranešame: išsaugoti pavyko!

Miško muziejus dešimtmečius priklausė Tytuvėnų urėdijai, tačiau, optimizuojant urėdijų veiklą, papildomo, funkcijoms įgyvendinti nereikalingo turto buvo atsisakoma. Tarp tokių objektų pakliuvo ir šis. Iškilo grėsmė, kad jį perėmus VĮ „Turto bankas“, „nereikalingas“ inventorius bus pašalintas, o patį pastatą parduos varžytinėse. Iniciatyvos išsaugoti miestelio muziejų ėmėsi Tytuvėnų krašto bendruomenė.

Interneto erdvėje buvo sukurta peticija, neabejingi vietiniai gyventojai pasirašinėjo ir popieriniuose parašų rinkimo lapuose. Kovo 30 dieną, drauge su muziejuje ekskursijas vedančiais Tytuvėnų regioninio parko direkcijos specialistais, surengta atvirų durų diena, kuomet taip pat buvo galima išreikšti savo palaikymą. Surinkti 1058 parašai, kurie, su prašymu išsaugoti, perduoti Kelmės rajono valdžiai.

Šiandien galime džiugiai pranešti: muziejus išsaugotas, jis perduotas Tytuvėnų miestelio seniūnijai.

Įkurti gamtos muziejų Tytuvėnuose, Kelmės rajone, buvo sumanyta 1962 metais viename Gamtos apsaugos draugijos posėdyje. Šį sprendimą paskatino poreikis populiarinti gamtos apsaugą, ypač jaunimo, moksleivių tarpe. Buvęs draugijos pirmininkas, tuometinis Miškų ūkio direktorius, Enrikas Juzeliūnas, ėmė rūpintis šiuo klausimu.

Pagrindinė problema buvo eksponatai – kur jų gauti? Iš pradžių buvo apsiribota kampeliu miškų ūkio administracijos patalpose, kuriame įrengta ekspozicija. Vėliau muziejus persikėlė į didesnes patalpas, o gausiausiai eksponatais pasipildė 1971 m. E. Juzeliūnas turėjo unikalų eksponatą – tauro ragus, kuriuos išmainė į ekspozicijos įrengimą. Šią istoriją žinome iš paties E. Juzeliūno pasakojimo, 1998 m. išspausdinto rajono laikraštyje „Bičiulis“: „Aš šiuos ragus nupirkau iš P. Ganusausko 1959 m. ir, išsaugojęs juos dvylika metų, 1971 m. paaukojau T. Ivanausko zoologijos muziejui. Prašiau tik prie ragų prisegti fundatoriaus etiketę ir dviem mėnesiams išleisti zoologijos muziejaus preparatorius daryti iškamšas kuriamam tuometinio miškų ūkio muziejui. Atlyginimą preparatoriams sumokėjo miškų ūkis. Zoologijos muziejaus direktorius su tomis sąlygomis sutiko, o man išdavė pažymą apie dovanotus ragus.“. Ragai buvo rasti Raseinių rajone, tuometinėje Pagojukų apylinkėje, Dubysos slėnyje ties Spandotų kaimu. E. Juzeliūnas laiške teigia, jog ragų amžių – virš 1000 metų – nustatė gamtininkas Tadas Ivanauskas

Muziejus iš pradžių įsikūrė medinio pastato dalyje Tytuvėnų miškų ūkio gyvenvietėje, o po 1980-ųjų buvo perkeltas į naujas patalpas, kur yra iki šiol. Muziejaus veiklai buvo pritaikytas visas medinis pastatas, įrengtos salės, jau turimi eksponatai papildyti medžiotojų dovanotomis iškamšomis, vietos gyventojų medžio darbais. Ilgainiui, jau ir po nepriklausomybės atgavimo, eksponatai bei patalpos pamažu buvo atnaujinami, keičiami Tytuvėnų urėdijos pastangomis ir lėšomis.

Ačiū visiems, prisidėjusiems prie šio unikalaus muziejaus išlikimo!

 

Tytuvėnų regioninio parko direkcijos kultūrologė

Agnė Buchaitė

Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Tytuvėnų regioninio parko direkcija

Miško g. 3, 86477 Kelmės r.

8 427 59031

Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.