Pavienės bitės užklydo į Tytuvėnus
2013-11-14

 

 

 

Vaikiško žaidimo motyvas „Bitute, pilkoji, iš kur medų nešioji?“ skambėjo mintyse nuo tos dienos, kai pamačiau skelbimą, kviečiantį į Tytuvėnų regioninio parko Lankytojų centrą susitikti su režisieriaus Petro Abukevičiaus premijos už geriausią filmą apie gamtą laureatu šiluviškiu Valdu Mikolaičiu. Buvo pranešta, kad įvyks filmo „Pavienės bitės“ peržiūra.


Susitikimą su savamoksliu režisieriumi ir operatoriumi, scenarijaus autoriumi, šiais metais garbią specialistų komisiją pritrenkusį trijų dalių filmu apie pavienes laukines bites, vedė regioninio parko ekologė Deima Pranckūnienė. Ji klausinėjo filmo autoriaus apie tai, kas galėjo rūpėti kiekvienam popietės dalyviui. Atsakymai nuskambėjo per keletą kartų – po pirmos, antros ir trečios filmo dalių. Paaiškėjo, kad visa medžiaga 51 minutės filmui sukaupta per dvejus-trejus metus bičių gyvenimo scenas fiksuojant paprastu nedideliu fotoaparatu, kuris telpa kūrėjo kišenėje. V. Mikolaitis gimė ir su šeima gyvena Šiluvoje, dirba elektrotechninius darbus. Sukurti animacinius intarpus, parinkti ar kompiuterinėmis programomis sukomponuoti muziką jam padėjo du sūnūs. Pasakojimą apie bites skaito pats autorius.


„Pavienės bitės“ – labai šiltas, betarpiškas filmas apie mūsų gamtą puošiančius, bet dažnai taip ir nepastebėtus vabzdžius, kurie visą savo trumpo gyvenimo vasarą paskiria įsikurti smėlyje ar patręšusiame medyje, susikonstruoti „ąsotėlį“, į kurį pils medų ir ant jo galų gale padėti kiaušinėlį, vėliau tapsianti tos rūšies palikuonimi. Menininkas žiūrovams atskleidė visas trijų rūšių pavienių bičių – gauruotakojės, beržinės lapkirpės ir šilkinės vilnabitės – nuo neatidaus praeivio paslėptas intymias, poilsio ir darbo scenas. Apie sparnuotųjų darbštuolių dienas bei išradingai sprendžiamas iškylančias problemas autorius pasakoja iš anksto susipažinęs su jų gyvenimo ypatumais, rimtai, tačiau be mokslininkų terminų ir šablonų, kartais pasiremdamas liaudies išmintimi, kartais – švelnia ironija. Tai, kad įgarsintojo balse jaučiama šiluviškio tarmė, šiais Tarmių metais suteikia filmui papildomo žavesio.


Baigiantis „Pavienių bičių“ pristatymui į Valdą Mikolaitį kreipėsi Eugenijus Pelenis. Jis visų susirinkusiųjų vardu padėkojo už puikų darbą bei įteikė savo bityne surinkto medaus. Bitininkas kvietė pasidomėti ir naminėmis bitėmis. Gal ir jų gyvenimas šiluviškiui pasirodytų vertas filmo.


Susirinkę į renginį darganotą besibaigiančio rudens popietę, iš susitikimo žmonės išėjo į nušviesėjusią gatvę. Tikriausiai, ne vienas įsidėmėjo gamtos mylėtojo, režisieriaus, operatoriaus ir apskritai kūrybingo žmogaus žodžius: „Kai labai nori, įmanoma viskas“. Net paprastomis priemonėmis sukurti išskirtinį filmą... 

 

Bronislava Buchienė 

Štai su tokia foto kamera nufilmuotas dokumentinis filmas "Pavienės bitės"

Atnaujinta 2013-11-14
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt