Paminėta laisvės gynėjų diena
2014-01-20

 

 

Prabėga laikas, aprimsta svarbiu Lietuvai laiku išgyventi nerimas ir skausmas. Deja, ne visi supranta, kad kiekvienas save gerbiantis šalies pilietis privalo ne tik žinoti, bet ir suprasti savo Tėvynės istoriją, juk ant praeities sėkmių ir nesėkmių kuriame savo dabartį ir ateitį. Gal ir lengviau tam, kuris blaškomas vėjo lekia per pasaulį kaip per dykumą, tačiau labai norisi tikėti, kad tokių, kuriems Tėvynė brangi, yra ne vienetai..

Sausio 13-osios popietę šviesioje, tačiau nedidelėje Tytuvėnų regioninio parko Lankytojų centro salėje vyko minėjimas „Negyjanti žaizda“, skirtas Lietuvos laisvės gynėjų dienai pažymėti. Pasipuošę neužmirštuolės žiedeliais čia susirinko įvairaus amžiaus tytuvėniškiai. Minėjimą pradėjo Tytuvėnų miesto seniūnas Romas Čerkauskas. Jis trumpai apžvelgė 1991 metų sausio įvykius, išvardijo žmones, atidavusius gyvybes už laisvę, pakvietė pagerbti juos Tylos minute. Toliau kalbėjo gimnazijos istorijos mokytojas Robertas Mosėjus. Visiems susirinkusiems pedagogas atskleidė sovietų Rusijos užmačias bei klaidas, dėl kurių iš naujo pavergti mūsų krašto svetimai armijai nepavyko. Vienos svarbiausių iš jų, anot pedagogo, blogas Lietuvos istorijos išmanymas ir nesuvokimas, ką gali žmonės padaryti dėl tautos laisvės. Apie realią padėtį Aukščiausios Tarybos rūmuose (dabar Seimas) prisiminimais dalinosi Petras Buchas, siaubingąją sausio 13-osios naktį praleidęs rūmų viduje su kitais šalies savanoriais, tuomet tapusiais pirmaisiais Lietuvos kariais. Jis siekė pažadinti jau primirštą didingos praeityje tautos dvasią, paaiškinti ne visiems prieinamus ir žinomus tos nakties, to laikotarpio faktus.
Prisiminimai, istorinio laikotarpio analizės fragmentai, mokinių piešinių ekspozicija, kultūros centro merginų kolektyvo šokis, gimnazijos Meno skyriaus muzikantų ir dainininkų pasirodymas bei gimnazijos maironiečių skaitomos eilės sukūrė gražų ir tvirtai stovėjusių glaudžiose gretose, ir žuvusių už Lietuvos bei jos žmonių laisvę paminėjimą. Justinas Marcinkevičius rašė: „Vėliavą ne taip sunku iškelti, kaip sunku per kasdienybę nešti“. Tėvų ir mokytojų dėka net nedideli vaikai žino, kad ant Laisvės aukuro savo gyvybes paaukojo keturiolika žmonių, dar daug šimtų buvo sužeisti. Laisvė – laimės ir gerovės šaltinis, netekę jos žmonės bei tautos netenka galimybės augti ir tobulėti, tampa vergais. Svarbiausia dabar gyvenančių misija – neužmiršti ir padėti kitoms kartoms atminti, kad, atsiremdama į garbingą praeitį, Lietuva gyvuotų. Todėl taip svarbu pamatyti dokumentinius kadrus, išgirsti autentiškus įvykiuose dalyvavusių ar tuo metu tiesiog gyvenusių žmonių prisiminimus, įspūdžius. Kol turime tokią galimybę...

Bronislava Buchienė

Atnaujinta 2014-01-20
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt