Kristijono Donelaičio skaitymai
2014-11-18
„Vienas paslaptingiausių reiškinių yra laikas... O mes vis skubame, bėgame, lekiame. Ar pamename vasarą, kada paskutinį kartą išsitiesę pievoje stebėjome smilga ropojančią boružę ir auštant klausėmės paukščių čiulbėjimo? O rudenėjant, ar įsileidome visas ugningas spalvas į savo širdį? Kada baltame gruodžio šaltyje pajautėme delne tirpstančios snaigės lengvumą?... Laikas bėga greičiau, nei mūsų kasdieniai rūpesčiai, darbai, tikslai. Jo nepavysim, gal ir neverta...“

 


Tokia įžanga pradėjo „Raskilos“ klubo suorganizuotus Donelaičio skaitymus Tytuvėnų bibliotekos darbuotoja Dalia Galbuogienė. Be kita ko, ji sakė, kad 2014-taisiais „Metų“ autorių bei jo kūrybą minime ištisus metus, gan plačiai papasakojo apie Kristijono Donelaičio gyvenimą bei veiklą, priminė pagrindinio kūrinio keturių dalių pavadinimus. Taip susiklostė ir scenarijus: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“.


Sukant metų ratą buvo prisiminta, kad moterų klubas „Raskila“ švenčia jau penktą gimtadienį, kad jo vadovė poetė Teresė Rimulaitytė su bendramintėmis per penketą metų organizavo net keturiolika renginių (dalis jų buvo uždari),  džiaugtasi gražiu klubo ir Tytuvėnų gimnazijos, regioninio parko direkcijos bei kultūros centro bendradarbiavimu.


Gražus bendradarbiavimo pavyzdys ir pastarieji Donelaičio kūrybos skaitymai. Į popietės tėkmę spalvingai ir triukšmingai įsipynė jaunosios gimnazistės, kultūros centro šokėjėlės. Po Dainų šventės jos džiugina žiūrovų akis naujais tautiniais rūbais, turi originalaus, šokiams reikalingo rekvizito. Labai svariu Tytuvėnų regioninio parko Lankytojų centro salėje vykusios šventės akcentu tapo Tytuvėnų gimnazijos maironiečių parengta programa. Būrelio vadovė Angelė Ševeliovaitė savo ugdytiniams parinko tris Donelaičio eilėraščius bei laiško ištrauką. Šis rašytinis Mažosios Lietuvos poeto ir kunigo palikimas mažiau žinomas ir rečiau pristatomas. Ir pačios „Raskilos“ moterys nemažai deklamavo, skaitė, dainavo. Raskiliečių lino drabužiai, jų papuošimai ir aksesuarai liudijo, kad senjorės nepamiršta praeities tradicijų ir lietuvninkų kūrėjo skaitymams ruošėsi kruopščiai.


Per visus penkerius „Raskilos“ gyvavimo metus buvo malonu ir smagu stebėti, kaip Danutė Molotokienė, Michalina Gužauskienė, Justina Viržintienė, Marytė Savickienė, Stasė Abromonienė, Elena Aksamatauskienė ir jų vadovė Teresė tobulėja, keičia aplinkas ir rūbus, rengia vis įdomesnes programas, į jas pakviečia vis įvairesnių kūrybinių partnerių. Tai ne tik jau minėtų įstaigų atstovai, bet ir Tytuvėnų bei Nidos klebonai, rajono ir respublikos literatai... Gaila, kad klubo narių skaičius sumažėjo. Belieka visoms raskilietėms tik palinkėti patraukti kuo daugiau Tytuvėnų senjorių į savo klubo veiklą, kad ji taptų dar įvairesnė ir džiugesnė. Laikas juk bėga greitai (Donelaitis rašė: „Ak, kaip veikiai žmogiškos nudyla dienelės!“), o „Raskilos“ bičiuliai laukia dar ne vieno moterų sumąstyto ir įvairiose erdvėse vyksiančio įdomaus susitikimo, paminėjimo, popietės ar vakaronės. Penkmetis – vaikiškas amžius. Tikimės sulaukti ir skaitlingesnių klubo jubiliejų.


Bronislava BuchienėAtnaujinta 2014-11-18
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt