Trumpiausią naktį pasitikome su šokiais ir dainomis
2015-06-30

Trumpiausia metų naktis tradiciškai visoje Lietuvoje žymima nemiegant – kūrenami laužai, šokama ir dainuojama, atliekamos įvairios apeigos bei ritualai. Kam Joninės, kam Rasos, bet šventinė nuotaika apima daugumą.

 


Kaip ir kasmet, Rasų šventė vyko prie Kubilių piliakalnio, visai greta Dubysos ir Gryžuvos upų. Čia šiemet, nepaisant darganoto oro, susirinko daugiau, nei šimtas žmonių. Talkininkai paruošė aikštę, papuošė vartus, sudėjo didelį laužą. Šventę vedė Kelmės kultūros centro folkloro ansamblis „Taduja“ ir Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos folkloro ansamblis „Vieversėlis“. Jie pasirūpino dainomis bei šokiais, o aukurą piliakalnio viršūnėje įžiebė Giedrius Staponkus, gyvenantis visai šalia piliakalnio. Pakupoliavus ir išsibūrus, apkeliavus pievas bei medžius, nusileidus į aikštę greta Gryžuvos upės, ta pačia nuo kalno pargabenta ugnele uždegtas ir didysis laužas. Tuomet svečiai pakviesti vaišintis suneštinėmis gėrybėmis ir šokti.


Šokiai truko ilgai ir buvo nuotaikingi, nemažai pirmą kartą apsilankiusiųjų džiaugėsi, jog teko sudalyvauti tokioje linksmoje, jiems neįprastoje šventėje. Atėjo laikas plukdyti vainikėlius – merginos juos paleido pasroviui, o vaikinai gaudė, sugavę ieškojo pynėjos, kuri turėjo išsipirkti vainikėlį. Kita pramoga – degančių ratų ridenimas nuo kalno. Kaip jie, taip ir saulė dabar ims riedėti pakalnėn... Linksmybės, paparčio žiedo paieškos tęsėsi iki aušros.


Dienos vėl ims trumpėti, žiūrėk – ne už kalnų ir žiemos saulėgrįža, kuomet kviesime saulę namo. O kitamet trumpiausią naktį vėl deginsime laužus, pinsime vainikus ir dėkosime saulei už gyvybę.

Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė

Agnė BuchaitėAtnaujinta 2015-06-30
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt