Prisiminimai apie išėjusius
2015-11-30

Lapkritis – prisiminimų apie iškeliavusius Anapilin mėnuo. Būtent šį mėnesį pasirinko „Raskilos“ klubo moterys atminimo popietei. Renginį vedė „Raskilos“ bičiulė, Tytuvėnų bibliotekos darbuotoja Dalia Galbuogienė. Ji akcentavo, kad šio tamsaus rudens mėnesio tyloje prisiliečiame prie žmogaus laikinumo ir trapumo, mintyse regime išėjusių svarbių ir mylimų žmonių veidus, šypsenas, girdime žodžius. Kaip pabrėžė bibliotekininkė, būtent dabar yra pats laikas pasidalinti gyvųjų prisiminimais apie jau iškeliavusius į Amžinybę kūrėjus.

 


Į tytuvėniškius kreipėsi popietėje dalyvavusi Seimo narė Alma Monkauskaitė. Ji pasidžiaugė raskiliečių veikla, atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į dvasinio pasaulio svarbą, dėkojo, kad moterys nepamiršta mirusių kūrėjų, kvietė tęsti klubo tradicijas, kurti gražesnį pasaulį.


Apie jau nueitą „Raskilos“ kelią trumpai papasakojo Elena Aksamatauskienė. Per šešerius metus raskilietės surengė arba paįvairino savo programomis dvidešimt vieną renginį. Jų niekas neremia, viską ruošia pačios, pasak raskilietės, kukliai, taip, kaip sugeba. Klubo vardu Elena dėkojo Tytuvėnų regioninio parko direktoriui Vytautui Stoniui ir visiems darbuotojams už galimybę repetuoti ir burti žmones Lankytojų centro salėje.


„Vis krentam ir krentam kaip lapai nuo klevo,
Kai šalnos jų vešlią viršūnę užgavo.
Iš ten, iš anapus tik suskamba aidas,
O man pasigirsta pažįstamos gaidos...“
Tai ištrauka iš Ramutės Krivickaitės eilėraščio. Būtent juo pradėta pagrindinė popietės dalis – uždegta pirmoji atminimo „žvakelė“ Ramutei Krivickaitei – mokytojai, literatei, „Bočių“ klubo skyriaus vadovei, Tytuvėnų miesto deputatų tarybos pirmininkei, aktyviai visuomenininkei. Jos gimtinė – Kybartai, gyveno Kėdainiuose, Kaišiadoryse, Ukmergėje, 1941 metais ištremta į Sibirą. Mokytojos kelią pradėjo Jakutsko srityje, grįžusi į Lietuvą apsigyveno Tytuvėnuose. Čia vidurinėje mokykloje išdirbo 35 metus. Literatūra buvo didžiausia Ramutės gyvenimo meilė. Parašė tremties prisiminimų knygą „Vitadonija“, istorinę apybraižą „Tytuvėnai“, nedidelės apimties kūrinius publikavo literatūros almanachuose. 2005 metais už poezijos rinktinę „Žemyna“ kūrėja apdovanota literatūrine Reginos Biržinytės premija.


Antrąją „žvakelę“ susirinkusieji įžiebė ketverius metus Vorkutos lageriuose kentėjusiai dailininkei Julijai Grybienei. Kūrėjos gimtinė – Klausučių kaimas Pakruojo rajone. Mokėsi Šiauliuose valstybinėje mergaičių gimnazijoje, po to mokytojų seminarijoje, Šiaulių Mokslo ir meno centre tobulino piešimo įgūdžius. Visą gyvenimą piešė bei tapė, po tremties dirbo įvairiose įstaigose, dažniausiai dailininke. Prisiminimais apie Juliją dalinosi Justina Viržintienė. Vartydama Julijos prisiminimų, piešinių bei įvairių užrašų sąsiuvinį, moteris sakė, kad smagu būdavo atsidurti šviesios atminties Julijos bute, kur vyravo mielas chaosas, sienas puošė gausybė dailininkės ir jos dukters paveikslų. Justina atskleidė ir keletą Julijos Grybienės, tada dar Ditmanaitės, arešto ir tremties istorijos aplinkybių.


Kitas prisiminimų žiupsnelis teko pedagogui ir rašytojui, taip kruopščiai rinkusiam prisiminimus apie gimtinės sodžius, rengusiam literatų susitikimus, buvusiam „ Austėjos“ klubo Tytuvėnuose įkūrėjui, R. Biržinytės ir Žemaitės literatūrinių premijų laureatui Ignui Viržintui. Didžiausia jo svajonė buvo tapti mokytoju. Mokėsi Šiaulių mokytojų institute, baigė Vilniaus pedagoginį institutą, dirbo įvairiose Žemaitijos mokyklose, o 1980 įsiliejo į Tytuvėnų žemės ūkio technikumo pedagogų gretas. Prie kūrybos šaltinio, pasak renginio vedėjos, atėjo dar 1967 metais, kai spaudoje paskelbė savo apsakymų. Net keletas knygų išleista nepriklausomybės metais: „Ąžuolą kirs rytoj” (1995), „Sodžius be ramybės” (1997), „Susitikimas per Jonines” (1999). Ketvirtoji knyga – „Gaidžio lauko trobelė“ – išleista jau po rašytojo mirties. 2004 m. išleistas jo kūrybos tritomis „Rinktiniai raštai“. I. Viržintas buvo Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narys. Popietėje Viržinto garbei našlė Justina perskaitė jo parašytą eilėraštį, o kūrėjo kolega, Kelmės „Vieversio“ klubo prezidentas Viktoras Gulbinas pasidalino šiltais prisiminimais apie vyresnįjį bičiulį.


Ketvirtoji, tą dieną paskutinė atminimo „žvakelė“ suspindo dainininkui ir poetui, kurio kredo buvo „mėgstu muziką miškuos“, Edmundui Damaševičiui. Ir jis iškeliavo Anapilin senokai, tačiau iš tytuvėniškių atminties nedyla: gimnazija kas antrus metus organizuoja festivalį-konkursą „Dainuoju gimtiesiems šilams“, taip įprasmindama dainininko atminimą, saugodama pamatines gyvenimo vertybes. Su Tytuvėnais dainininkas ir miškininkas savo gyvenimą susiejo 1970 metais. Tais pačiais metais ryškiausiai blykstelėjo ir jo talentas – respublikiniame estradinės dainos konkurse „Vilniaus bokštai“ Edmundas tapo diplomantu. Teko jam dainuoti su įvairiais muzikiniais kolektyvais, tarp jų Radijo ir televizijos lengvosios muzikos orkestras, Šiaulių pučiamųjų orkestras, Šiaulių televizorių gamyklos estradinis ansamblis, Užvenčio liaudies kapela „Venta“, estradinis ansamblis „Šilas“. Tačiau galų gale nugalėjo miškas, o daina bei posmai liko maloniausiu hobiu.


Visas atminimo „žvakeles“ į vieną gražų prisiminimų audeklą padėjo sujungti „Raskilos“ ir gimnazijos maironiečių būrelio meninė programa. Moterys paruošė dainų, giesmių ir posmų, o jaunųjų gimnazistų vadovė Angelė Ševeliovaitė kiekvienam prisimenamam kūrėjui parinko jų kūrybos arba labai tinkančių poezijos, prozos ir muzikos kūrinių bei jų fragmentų, kurie nuoširdžiai ir prasmingai skambėjo iš maironiečių lūpų.


Renginio organizatorei Teresei Rimulaitytei ir „Raskilos“ klubui už kūrybingumą ir energiją, už atgaivą sielai jų renginiuose, už gerą idėją paminėti išėjusius dėkojo gimnazijos direktorės pavaduotoja Vilija Volskienė ir maironiečių vadovė, Vytautas Stonys vadino jas mielomis draugėmis ir kvietė artimiausiu metu iškilmingos arbatos, už vaisingą bendravimą ir bendradarbiavimą, už tai, kad pagyvina Šedbarų bibliotekos renginius dėkojo bibliotekininkas Antanas Galbuogis. Paskutinį padėkos žodį tarė „Raskilos“ klubo vadovė. Tradiciškai renginys baigėsi visų atliekama giesme „Kai išaušta rytas...“

 

Bronislava Buchienė

 


  

 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt