Tytuvėniškiai gelbėjo ežerą nuo nendrių
2016-01-20

Užšalus ežerams ir ledui tapus pakankamai stipriu, kad atlaikytų žmonių svorį, neretas nueina pasivaikščioti ten, kur šiaip pėsčiomis nenukaksi – ant ežero paviršiaus. Tokios oro sąlygos taip pat suteikia galimybę nuveikti gerų darbų: nupjauti bei pašalinti virš vandens lygio esančias nendres, tad Tytuvėnų regioninio parko direkcija drauge su seniūnija šiemet vėl organizavo nendrių šienavimo talką Bridvaišio ežere.

 


Ryte šaltukas spaudė net iki minus dvidešimties laipsnių, tačiau šviečianti saulė atvedė maždaug 20 talkininkų. Šakapjaustėmis ir dalgiais buvo pjaunami pasirinkti nendrių plotai, kuriuos grėbliais ir šakėmis apsiginklavę talkininkai nešė į krantą ir degino. Šauniai padirbėjus talkininkų laukė košė ir arbata.


Nors Bridvaišis – giliausias regioniniame parke esantis ežeras (didžiausias gylis 42 metrai), tačiau jo sekliose pakrantėse sparčiai plinta nendrynai. Pernai žiemą pirmą kartą nuspręsta kreiptis į neabejingus žmones ir suorganizuota nendrių šienavimo talka, vasarą ežeruose (Bridvaišyje ir Giliuje) savaitę plušėjo Europos savanoriškos tarnybos savanoriai, pjautuvais kovoję su nendrynais.


Nendrės yra visiems gerai pažįstamas augalas, sutinkamas daugumoje ežerų. Jose namus randa įvairiausi gyviai, slepiasi paukščiai. Tai – natūrali ežero ekosistemos dalis. Tačiau kuo labiau jos supa ežerą, tuo greičiau jis sensta. Ypač greit nendrės plečiasi seklesniuose vandenyse, užkariauja paplūdimius. Tad, norint ilgiau išlaikyti ežerus jaunus, reikia jiems pagelbėti.


Kovoti su nendrėmis galima keliais būdais, kurie priklauso ir nuo sezono. Šiltuoju metų laiku, kuomet jos augina naujas atžalas, brandina sėklas, jos pjaunamos ar raunamos, siekiant nualinti šaknis, užkirsti kelią jų brendimui. Šaltuoju, kuomet ledas leidžia prieiti prie nudžiuvusių sąžalynų, jas galima nupjauti ir pašalinti, taip užkertant kelią didžiulių biomasės kiekių patekimui į vandens telkinį.


Tikimės, jog šitokios talkos taps gražia tradicija ir dar viena vieta, kur tytuvėniškiai gali susiburti, smagiai padirbėti petys petin bendram labui, pasišnekėti ir pajuokauti bei pajausti bendrumą.

 

Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė

Agnė Buchaitė
 

 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt