Užgavėnių šėlsmas
2016-02-12

Pasak garsaus etnologo Liberto Klimkos, Užgavėnės atriboja pokalėdinį laikotarpį nuo priešvelykinio. Ši ypatinga metų diena būna antradienis, nes septynių Gavėnios susikaupimo savaičių pirmosios trys dienos atiduodamos linksmybėms – žiemai išvaryti ir pavasarį prisišaukti. Šia švente baigdavosi žiemos piršlybų ir vestuvių laikotarpis, senoviškai vadinamas Mėsiedu. Į naujoviškesnius, su krikščioniškaja tradicija susijusius papročius įsipynę ir archajiški papročiai, labai seni tikėjimai, susiję su žemės žadinimu naujam ciklui.

 


 

Tradiciškai šią dieną vyrauja smagus chaosas: gatvėse klega persirengėliai, vaizduojantis gyvūnus (mešką, ožį, gervę ir t.t.) ar kitus personažus (žydo, daktaro, giltinės, čigonės, vengro ir t.t.), važinėjamasi rogėmis ar vežimu, iš paskos traukiant besisukančią Morę – nelabosios, įsipykusios žiemos dvasią, lankomi kaimynai, krečiamos įvairios išdaigos. Etnologų teigimu, Lašininio ir Kanapinio kova – labai senais laikais vykdavusios Meškos ir Briedžio, žiemos ir vasaros valdovų, varžytuvių aidas.


Užgavėnių dieną Šiluvoje ir Tytuvėnuose taip pat siautėjo persirengėliai, abiejuose miesteliuose kvepėjo šviežiai iškeptais blynais, koše, o troškulį malšino arbata. Tradiciškai susirungė Lašininis ir Kanapinis, pastarasis vėl įveikė savo amžinąjį priešą, o tai reiškia, jog pavasaris tikrai ateis. Linksmybių dalyviai žaidė įvairius žaidimus, dainavo, vaikščiojo su kojūkais, šokinėjo ir traukė virvę, sukosi ratelyje.

 

Tytuvėnų regioninio parko direkcijos kultūrologė

Agnė Buchaitė

 

Užgavėnės Šiluvoje

Užgavėnės Tytuvėnuose


 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt