Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park


Ryšininkų Radzevičių sodybos vieta


          Radzevičių sodyba buvo centrinis ryšio punktas vad. „paskutinis taškas“. Antaniškių kaime buvo nuo 1945 m. Marcelės Radzevičienės ir jos 7 vaikų šeima. 4 dukros tapo partizano P. Morkūno ryšininkėmis, o Veronika Radzevičiūtė – centrine ryšininke, rezidente slapyvardžiu Birutė. Pagal jos slapyvardį M. Radzevičienės sodybą partizanai tarpusavyje ir dokumentuose vadino „Birutės kalneliu“. Ryšininkus pažindavo per būrio vado duotą slaptažodį.

 

          Radzevičių šeimos moterys skalbė partizanams baltinius, kepė duoną, mezgė megztinius, kojines, teikė žinių apie NKVD kariuomenės ir stribų judėjimą. Maisto produktai, drabužiai ir kiti partizanams reikalingi daiktai, žvalgybinė informacija buvo pristatomi į Radzevičių sodybą, o iš čia Veronika visa tai perduodavo į Sandrausiškės bunkerį arba patys partizanai ateidavo pasiimti. Bunkerio vietą žinojo tik seserys Radzevičiūtės. Jas partizanai kviesdavosi į bunkerį švęsti didžiųjų religinių švenčių. Kiti ryšininkai ir rėmėjai tiesioginio ryšio su partizanais neturėjo, nurodymus gaudavo per Veroniką.

 

          Seserys Veronika ir Aleksandra (sl. Debesėlis, Irena) Radzevičiūtės su kitais ryšininkais, rėmėjais po išdavystės buvo suimtos ir areštuotos Šiluvos MVD būstinėje stribyne. Tačiau po 3 parų arešto pavyko pabėgti. Radzevičiūtės prisijungė prie partizanų būrio, vėliau Veronika pasitraukė ir slapstėsi, o Aleksandra toliau partizanavo ir susituokė su partizanu Leonu Caporkumi – Žirgūnu, Donelaičiu, Šarūnu.Karo metais, per Velykas. Pirmoji iš kairės stovi Veronika Radzevičiūtė, už jos – Aleksandra Radzevičiūtė, trečioje eilėje viduryje – Karolina Radzevičiūtė. Sėdi – motina Marcelė Radzevičienė. (Iš Aleksandros Radzevičiūtės-Caporkienės-Liaudineckienės archyvo)


Marcelė Radzevičienė su dukromis: Aleksandra (ant kelių), Veronika (fotografo kairėje, glaudžiasi), Karolina (pirmoji iš kairės), Elena (pirmoji iš dešinės). (Nuotrauka iš Radzevičių šeimos archyvo)
Povilo Morkūno-Drako būrio centrinė ryšininkė Veronika Radzevičiūtė-Birutė (kairėje) su Sibiro lageriuose kartu kalėjusia drauge. (Iš Aleksandros Radzevičiūtės-Caporkienės-Liaudineckienės archyvo)Ryšininkė, partizanė Aleksandra Radzevičiūtė-Debesėlis, Irena, 2015-12-07. (Nuotraukos aut. Prof. Dr. Vykintas Vaitkevičius)Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija
Tytuvėnų regioninio parko grupė


Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras
Miško g. 3, 86477 Kelmės r. 

8 427 59031

 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.