Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park


Šiluvos MVD būstinė-stribynas          1944–1953 metai Lietuvai buvo ypač sunkūs. Tuo metu vyko partizaninės kovos prieš Sovietų Sąjungos valdžią ir okupaciją. Šios laisvės kovos palietė kiekvieną šalies kampelį, ne išimtis ir Šiluvos miestelis.

          Ši vieta žymi tuo metu veikusią MVD (MGB, NKVD) būstinę Šiluvos valsčiuje, kitaip – stribyną. Tai buvo viena iš laikinojo kalinimo vietų. Suimtieji buvo laikomi konfiskuotame partizano Prano Taučo gyvenamame name (žr. pirmąją nuotrauką) ir tragiškai pagarsėjusiame buvusiame žydo M. Judeliavičiaus sandėlyje (žr. trečiąją nuotrauką), prie kurio šiandien pastatytas paminklas sovietų aukoms atminti.

          1946 m. rugpjūčio 20 d. iš Šiluvos valsčiaus MVD būstinės (P. Taučo namo) pabėgo dvi partizanų ryšininkės – seserys Aleksandra ir Veronika Radzevičiūtės, kurios prisijungė prie partizanų būrio ir kovojo už Lietuvos laisvę.
 P. Taučo namas Šiluvoje, 1989 m. iš šono. Foto A. Audaro


    
P. 
Taučo namo schema, saugumo būstinė (Šiluvos stribyno schema).

„Šiluvos valsčiaus MVD (saugumo) būstinės schema parengta 1946 m. rugpjūčio 20 d., kai iš jos po sulaikymo pabėgo partizanų ryšininkės – seserys Aleksandra ir Veronika Radzevičiūtės. Iki antrosios sovietinės okupacijos pradžios ši sodyba priklausė Pranui Taučui. Jis 1941 m. pabėgo iš Červenės (Baltarusija), o nuo 1945 m. pavasario tapo P. Morkūno būrio partizanu“.


    

 Buvęs M. Judeliavičiaus sandėlis, 1944-1945 m. MGB paverstas laikinu Raseinių apskrities kalėjimu. (V. Almonaičio nuotrauka, 2000 metai)
Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija
Tytuvėnų regioninio parko grupė


Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras
Miško g. 3, 86477 Kelmės r. 

8 427 59031

 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.