Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park

Nuo Šiluvos važiuojant link Žaiginio, Akmenės kaime, lankytojų laukia legendomis apipintas akmuo su koplytėle. Visai netoli jos - koplytėlė su mozaikomis.

Akmuo, ant kurio stovi koplytėlė - gamtos paminklas, kitaip dar vadinamas Koplytėlės akmeniu. Riedulys netaisyklingos formos ir nelygaus kauburiuoto paviršiaus, kurio ilgis – 4,6 m, plotis – 4,48 m, aukštis – 2,43 m, o bendras perimetras siekia 16,14 m. Ant akmens stovi medinė koplytėlė. Žmonių pasakojimu, Didysis Akmenės akmuo turi stebuklingų galių. Kalbama, jog senais laikais čia kūrendavo šventąją ugnį.

Šnekama, kad po akmeniu paslėpti dideli lobiai, kurių beieškodami žmonės ir nuskėlė didelę dalį riedulio. Tikėta, jog šalia tekančio Sandravos upelio vanduo turįs stebuklingų galių, gydantis ligas. Sergantieji gerdavo jo vandenį, šlakstydavo juo savo žaizdas. Tikėdami stebuklinga jo galia, žmonės keliais eidavo aplink akmenį, glausdavo skaudamas vietas, prašydavo sveikatos, užtarimo ir paguodos. Tikėta, kad maldos prie šio akmens padėjusios pasveikti beviltiškai sergančiai moteriai.

Pagal padavimus, ant akmens buvo aukojama. 1808 m. dvarininkės Kontrimienės rūpesčiu aukščiausioje akmens vietoje buvo įrengta, vėliau kelis kartus atnaujinta, medinė koplytėlė su šv. Elžbietos statula, vėliau - kitų šventųjų statulėlėmis. Iš koplytėlėje suaukotų pinigų buvo išlaikoma prieglauda. Iki XXa. ketvirtojo dešimtmečio Akmenės akmuo buvo gausiai lankomas, prie koplytėlės meldžiamasi, daromi apžadai, aukojama pinigų.

2013 - 2014 m. koplytėlė buvo restauruota Šiaulių Aušros muziejaus restauracijos centre, 2014 m. rugpjūčio 9 d. grąžinta į savo vietą ant akmens. Atšventinimo apeigas vedė Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Viduje pastatyta medžio drožėjo Jono Dzviegos sukurta Šv. Elžbietos statulėlė. Koplytėlė yra kultūros paveldo objektas.

Akmenės akmuo su koplytėle tarpukariu

---

Netoli Akmenės akmens su koplytėle keliautojas ras dar vieną dėmesio vertą objektą. Prie pat Tytuvėnų regioninio parko ribos, Akmenės kaime, visai šalia kelio kapinaičių kalnelyje išlikęs metalinis kryželis, o šią vietą puošia graži koplytėlė su mozaikiniais ornamentais. Jose lygiagrečiai pavaizduotos Jėzaus bei lietuvių tautos patirtos kančios.

 

Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija
Tytuvėnų regioninio parko grupė


Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras
Miško g. 3, 86477 Kelmės r. 

8 427 59031

 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.