Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park

Miestelyje galima rasti nesenos istorijos pėdsakų: greta centrinės aikštės - namas, kuriame kurį laiką gyveno generolas J. Žemaitis su šeima.


Jonas Žemaitis-Vytautas
  – Lietuvos karininkas, rezistentas, partizanų vadas, dimisijos brigados generolas; Lietuvos Prezidentas pogrindyje. Jo tėviškė buvo Kiaulininkų kaime (Šiluvos valsčiuje).

1945 m. sausio pabaigoje J. Žemaitis užmezgė ryšius su partizanais, balandžio mėn. prisiekė ir tapo Lietuvos laisvės armijos (LLA) nariu. Birželio 2-osios naktį, atsisveikinęs su tėvais, išėjo su partizanais į mišką. 1949 m. J. Žemaitis-Vytautas buvo išrinktas LLKS Tarybos prezidiumo pirmininku, kartu jam pavestos eiti ir Ginkluotųjų pajėgų vado pareigos, suteiktas laisvės kovotojų partizanų generolo laipsnis.

1953 m. gegužės 30 d. per MVD čekistų karinę operaciją Šimkaičių miške dujomis apsvaigintas J. Žemaitis buvo suimtas. 1954 m. birželio mėn. J. Žemaičiui buvo skirta mirties bausmė. Lapkričio 26 d. bendradarbiauti su okupantais atsisakęs 45 metų partizanų vadas Maskvos Butyrkų kalėjime buvo sušaudytas. Suėmus LLKS Tarybos prezidiumo pirmininką J. Žemaitį, organizuotas partizaninis karas Lietuvoje baigėsi.

Tamsios vyšninės spalvos namas stovi netoli įvažiavimo į mokyklos kiemą. Ant jo sienos, toje pusėje, kur bute gyveno J. Žemaičio šeima, kabo atminimo lenta, atidengta 2017 metais vasario mėnesį, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos rūpesčiu, talkinant Raseinių savivaldybei ir regioniniam parkui.

Miestelyje ir šalia jo yra ir kitų su šiuo laikotarpiu susijusių vietų. Iš Šiluvos yra kilę ir daugiau žymių partizaninės kovos veikėjų. Pavyzdžiui, Povilas Morkūnas - Drakas, kurio gimtoji sodyba vis dar stovi visai greta Šiluvos miestelio esančiame Zbaro kaime. Greta turgaus aikštės, kurioje būdavo išniekinami ir paliekami žuvusiųjų kūnai, ties posūkiu link Tytuvėnų, stovi paminklinis akmuo, už jo - pastatai, kuriuose buvo kalinami ir tardomi žmonės.

Namas Šiluvoje, kuriame kurį laiką gyveno gen. J. Žemaitis su šeima. Jo butas buvo kairėje namo pusėje. Dabar ant šio pastato sienos kabo atminimo lenta.

Lentelės atidengimo dieną - 2017 m. vasario 16 d.

Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija
Tytuvėnų regioninio parko grupė


Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras
Miško g. 3, 86477 Kelmės r. 

8 427 59031

 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.