
Tą vakarą planavote jaukiai įamžinti savo rankas – šypsenos, karšta arbata ir gipsas ant stalo. Tačiau kažkas išėjo ne taip. Pirštai sulipo, paviršius suskilo, arba tiesiog… viskas atrodė keistai. Skamba pažįstamai?
Rankų liejimo rinkiniai žada išskirtiną patirtį, bet net ir smagiausios idėjos gali pavirsti galvos skausmu, jei pasitaiko klaidų. Ir jos nutinka dažniau nei galvojai. Bet gera žinia – beveik viską galima ištaisyti. O dar geriau – kitą kartą to išvengti.
Kodėl rankų liejinys pavirsta nesėkme?
Priežastys skirtingos, bet rezultatas – nusivylimas. Kad kitą kartą rankų liejimo rinkiniai atneštų daugiau džiaugsmo nei streso, verta suprasti, kur slypi pagrindinės bėdos.
Viena dažniausių – netinkamas masės paruošimas. Kartais iš streso ar nekantrumo viskas maišoma „iš akies“, o tada – per skysta, per tiršta arba su burbuliukais. Skulptūra praranda formą, detalės tampa neaiškios, o kai kur visai dingsta.
Dar viena situacija – rankos per daug juda. Kol masė stingsta, svarbu išlaikyti visišką ramybę. Ir nors tai atrodo kaip nedidelis iššūkis, vos vienas piršto krustelėjimas gali iškreipti formą.
Kartais ne viskas priklauso nuo mūsų. Būna, kad patys rankų liejimo rinkiniai būna nekokybiški – senos medžiagos, netiksliai sužymėtos proporcijos arba klaidinga instrukcija. Tokiais atvejais net pats atsargiausias vartotojas gali likti nusivylęs.
Ką galima padaryti, jei liejinys jau sugadintas?
Pirmas impulsas – viską mesti į šiukšliadėžę. Bet dar luktelėk. Priklausomai nuo situacijos, dalį klaidų galima sušvelninti arba net sutvarkyti.
Jei paviršius įtrūkęs ar matosi skylutės – paimk šiek tiek gipso, sumaišyk mažą kiekį ir naudok kaip užpildą. Po to, kai išdžius, galima šiek tiek pašlifuoti. Tai neišgelbės visiškai, bet padės bent jau padaryti figūrą padoresnę.
Jeigu viena ranka išėjo gražiai, o kita – kreiva ar susiplokštėjusi, verta ją tiesiog pašalinti (atsargiai nupjauti) ir suformuoti naują. Gipsą galima koreguoti, ypač jei turi šiek tiek kantrybės ir įrankių.
Kai figūra „neišsitraukia“ iš formos, labai tikėtina, kad neskyrėte pakankamai laiko džiūvimui arba masė prilipo dėl drėgmės. Tokiu atveju padės atsargus vandens naudojimas ir švelnus „krapštinėjimas“ – bet ne jėga.
Kaip išvengti šių klaidų kitą kartą?
Geriau už taisymą – pasiruošimas. Rankų liejimo rinkiniai gali suteikti nuostabių emocijų, jei žinai, kaip juos panaudoti taip, kad rezultatas džiugintų, o ne erzintų.
Prieš liejant – pažiūrėkite video instrukciją. Net jei atrodo, kad „viskas aišku“, pamatyti procesą padeda labiau nei skaityti.
Pasidarykite „bandomąjį bandymą“. Tiesiog įkiškite rankas į tuščią kibirą ar dubenį – kad įsitikintumėte, kaip stovėsite, kaip patogu laikyti rankas.
Susikurkite tinkamą aplinką – tylą, šiltą patalpą, be skersvėjų ir blaškymo. Jei darote su vaikais – pasiruoškite, kad jiems prireiks pagalbos išlaikyt pozą.
Stebėkite laiką. Maišymo, įdėjimo ir džiūvimo momentai turi būti tikslūs. Čia ne vieta „apie tiek turėtų būti gerai“.
Ir – labai svarbu – net jei nepavyks tobulai, gal tai ir yra visas žavesys. Nes rankų liejimo rinkiniai fiksuoja ne grožį, o jausmą. Ir jis visada tikras.
Jei turi nesėkmingo liejinio istoriją – neliūdėk. Tu ne vienas. Bet kiekviena klaida – tai pamoka. O kiekvienas naujas bandymas – dar viena proga užfiksuoti akimirką, kurią norisi išsaugoti. Ir tikrai verta tai daryti. Tik šį kartą – su trupučiu daugiau pasiruošimo.